Zwiększamy możliwości

Ma blisko 2000 m2 powierzchni, pomieści 2 tys. osób i będzie wyposażona w ekran projekcyjny o powierzchni ponad 100 m2.

O czym mowa? O powstającej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich sali widowiskowo-koncertowej, której budowa dobiega półmetka

Modernizacja Sali Ziemi to największa inwestycja budowlana MTP ostatnich lat. Gruntowna przebudowa pawilonu 15 została podzielona na dwa etapy. Pierwszy – obejmował poziom zerowy i pierwszy. Powstała tam część recepcyjna oraz nowoczesne powierzchnie konferencyjne, które dzięki systemowi przesuwanych ścian, można dowolnie modyfikować, budując od jednej zajmującej niemal całe piętro obiektu, aż do siedmiu mniejszych. Przebudowa najwyższej kondygnacji obiektu była o wiele bardziej skomplikowana, wymagała bowiem podwyższenia… całego budynku.

Po usunięciu 5 tys. m2 starej połaci dachu zamontowano siedem szerokich na 48 metrów i ważących blisko 200 ton łącznie stalowych dźwigarów, do których podwieszono przykrycie dachu. Zwiększenie wysokości obiektu, który urósł o blisko 4 metry, umożliwi wkrótce montaż teleskopowych trybun, na których w układzie amfiteatralnym będzie mogło zasiąść ponad 1500 osób. Pozostała część widowni będzie miała układ płaski. Dzięki podniesieniu konstrukcji dachu sala widowiskowa na ostatniej kondygnacji będzie miała 11 metrów wysokości i – podobnie jak na niższych kondygnacjach obiektu – będzie mogła być dzielona na dwie części, a tym samym wykorzystywana na potrzebę organizacji dwóch odrębnych wydarzeń w tym samym czasie.

Sala Ziemi będzie wyposażona w panoramiczny ekran projekcyjny o powierzchni ponad 100 m2. Wykorzystywany nie tylko na potrzeby kongresów i konferencji obraz będzie na nim wyświetlany przy pomocy trzech rzutników połączonych systemem zarządzania obrazem Extron Videowall. Technologia high tech zostanie wykorzystana również w oświetleniu LED sali koncertowej, które będzie zbudowane z efektownych trójkątnych opraw oświetleniowych nawiązujących do industrialnego charakteru budynku. Sala będzie posiadała nowoczesne wyposażenie audiowizualne, a systemem oświetlenia, klimatyzacji, ogrzewania oraz nagłośnienia i projekcji będzie można sterować przy pomocy przenośnych paneli dotykowych. Zarówno Sala Ziemi jak i cały obiekt są w pełni przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Swobodny dostęp na wszystkie poziomy zapewniają ruchome schody i windy. A dwa, odrębne wejścia do budynku usprawniają organizację dużych wydarzeń w tym samym terminie.

Sala Ziemi w liczbach:

  • Kubatura centrum konferencyjno-kongresowego (pawilon 15) wynosi 62 000 m3
  • 5 tys. osób pomieści centrum konferencyjno-kongresowe MTP po zakończeniu modernizacji najwyższej kondygnacji budynku
  • Sala ziemi pomieści 2 tys. osób
  • Całkowita powierzchnia trzeciej kondygnacji obiektu to 6500 m2, powierzchnia użytkowa to z kolei 5700 m2                                                                              
  • Zanim przystąpiono do budowy nowego dachu, trzeba było zdemontować 5 tys. m2 starego pokrycia dachowego
  • Blisko 200 ton waży 7 dźwigarów, na których opiera się nowa konstrukcja dachu
  • Po podniesieniu konstrukcji dachu sala widowiskowo – koncertowa na najwyższej kondygnacji będzie miała 11 metrów wysokości
  • System mobilnych i akustycznych ścian umożliwi podział Sali Ziemi na 2, odrębne sale amfiteatralne
  • Na składanych teleskopowo trybunach konfigurowanych przy pomocy napędu elektrycznego w 16 rzędach zasiądzie 1536 osób

Karolina Makowska

Wstecz

Patronat MedialnyChętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact